Kétségtelen, hogy a piros szín rendelkezik a legerősebb felhívó jelleggel, azonnal magára vonja a figyelmünket – nem véletlen piros a közlekedési lámpa megállást jelző fénye. A legtöbb érzelem is ehhez a színhez társul, olyannyira, hogy még vegetatív reakciót is kivált belőlünk a látványa. A piros vitathatatlanul erős szín, de miben rejlik az ereje és milyen hatást érhetünk el vele? Vajon tényleg növeli az önbizalmunkat, vagy ez csak egy amolyan városi legenda?
A végletek színe
A piros színhez leggyakrabban asszociált képek közé tartozik a vér, a tűz, a háború, a halál, de ugyanilyen erősen megjelenik másik oldal is: a szenvedély, a szerelem, a vágy, a szexualitás! Bár a két oldalon végletes asszociációk jelennek meg, mégis összeköti őket az intenzitás: mindkét pólus erős érzelmeket mozgat meg bennünk! Nem véletlen, hisz a piros szín már önmagában hatással van a szervezetünkre: magára vonja a figyelmünket, emeli a vérnyomásunkat, növeli a lélegzésszámot.
A szerelem színe
Már a kicsi gyerekek is örömmel rajzolgatnak piros szívecskéket és a pirosban pompázó szerelmes lufik megkerülhetetlen jelen vannak az életünkben mióta a Valentin nap szerves része párkapcsolati „kultúránknak”. A szerelem természetesen már plátói formájában is rendkívül erős érzelmeket mozgósít, de akkor lesz igazán forró a hangulat (ez is egy piros asszociáció), amikor megjelenik a vágy, a szenvedély és az erotika. Ezennel el is érkeztünk az ösztönök birodalmába, és mint tudjuk – tapasztaljuk – innen mindig nagyon erős készetetések, motivációk érkeznek!
…amikor leszáll a vörös köd
Nem csak hasonlat, hanem maga a valóság: amikor indulatba jövünk, dühbe gurulunk, akkor elvörösödik a fejünk! Természetesen a szimpatikus idegrendszer működéséből adódó vegetatív reakciónak köszönhetően : emelkedik a vérnyomás, nő a pulzusszám, aktiválódik az üss, vagy fuss reakció, azaz ismét az ösztönök birodalmában járunk – még ha nem is olyan kellemes tájakon!
Figyelem, figyelem!
Ha egy szín ilyen erős érzelmeket mozgósít és ilyen erősen kapcsolódik ösztöneinkhez, akkor mi sem természetesebb, hogy figyelemfelkeltő jellege rendkívül erős, hisz ez a túlélésünket szolgálta a múltban és a jelenben is: nem nyúlunk a tűzbe, és nem árt komolyan venni egy felvillanó piros féklámpát sem! Ha már ilyen erős a piros szín figyelemfelkeltő hatása, akkor azon sem lepődünk meg, hogy marketing célokra is kiválóan alkalmas, befolyásolni lehet vele fogyasztói szokásainkat, és a figyelmünk mellett a vágyaink felkeltésére is utaznak a gyártók és szolgáltatók!
…és amikor a testünkön viseljük
Lassan közelítünk piros ruha önbizalom növelő hatásának kérdésköréhez. Látjuk, milyen hatása van a piros színnek, de gondoljuk végig, milyen hatása van akkor, ha testünkön viseljük?!
Bizony-bizony, egy piros színt viselő nő fokozott figyelemre számíthat, legyen az egy élénk rúzs, vagy egy piros ruha. Ahogyan korábban említettem a piros egyrészt figyelemfelkeltő, másrészt mozgósítja az ösztönöket is. Ha egy nő szűk piros ruhában sétál végig az utcán az garantáltan figyelmet fog kapni. Azt is mondhatnánk, hogy önbizalom erősítő hatása lehet annak, ha sokan megnézik, de azért érdemes ezt jobban átgondolni! Az intenzív figyelem vajon valóban neki szól, vagy talán egészen másról szól? Azért nézik meg, mert szép, vagy csak kívánatos, esetleg egyszerűen figyelemfelkeltő, mint a jelzőlámpa?
A piros szín viselése szintén meggondolandó első randevún, bár kiválthatja a partner élénk érdeklődését, azt nem kell felétlen a szerelem jelének, avagy személyiségünk ellenállhatatlan varázsának tekinteni. A piros már csak azért is kockázatos „randiszín”, mert az agresszió és dominancia érzetét is keltheti!
Na akkor most növeli, vagy sem?
Ha a női önbizalmunkat szeretnénk növelni, azt nem feltétlen egy piros ruhával érhetjük el, kivéve, ha a figyelemnek bármilyen – hangsúlyozom: bármely – formája és módja erősíti az önértékelésünket (remélem azért nem ez a jellemző)!
Természetesen egy piros ruhadarabot is lehet „szexmentesíteni”, ilyenkor a figyelemfelhívó jelleg marad meg, erős ösztönérintettség nélkül. Aki extravertált személyiség, szeret a társaság középpontjában lenni, annak a rá irányuló figyelem pozitív megerősítést jelenthet, ezáltal erősítheti önbizalmát. Ennek pont az ellenkezője történhet meg egy introvertált emberrel, aki a piros szín használatával szeretne több önbizalomhoz jutni: számára a kelleténél több figyelem, a fókuszba kerülés inkább zavaró és kellemetlen érzés, ami inkább a zavarát növeli, mintsem az önbizalmát!
Mi a helyzet, ha egy fesztültséggel teli szituációt – pl. nyilvános beszéd, prezentáció, vizsga – szeretnénk megkönnyíteni a piros ruha énerősítő hatásával? A szorongás, a fokozott izgalom hatással van a hangunkra, a gesztusainkra, a nézéseinkre. Ha a nonverbális kommunikációnk zavart, szorongást jelez, akkor egy piros ruha erős, domináns hatása éles ellenpólust fog képezni és ambivalenssé teszi az összképet. Hacsak nincs nagyon erős hitünk valamely piros ruhadarab szerencsét hozó, kabalaszerű hatásában, akkor a piros szín nem a legszerencsésebb választás pánikhangulatunk enyhítésére!
Hasonlóan veszélyes lehet a piros ruha, ha nem mi magunk, hanem várhatóan a partnerünk lesz feszült, vagy szorongó egy helyzetben! Ilyenkor ugyan mi magunk érezhetjük erősnek önmagunkat, de a másik fél izgalmi szintje nőni fog a piros színtől, ami felerősíti az érzelmeket és indulatokat! Ha önbizalmunkat a helyzet békés rendezése növeli, akkor nem érdemes kihívni a piros adut!
Gazdálkodj okosan!
Ahogy ez már csak lenni szokott, aminek ereje van, annak veszélye is van, ha rosszul használják! Ugyanakkor kár lenne lemondanunk egy ilyen csodálatos, érzelemgazdag színről, ahelyett hogy kiismernénk és használnánk az erejét…akár még önbizalmunk növelésére is, csak egy kicsit tudatosabb, finomabb és érzékenyebb formában! Hisz azt már gyermekkorunk óta tudjuk, hogy nincs lehetetlen, ha egy piros cipő van a lábunkon!
Kovács Szilvia, tanácsadó szakpszichológus E-mail: kreativpszichologia@gmail.com
|
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: