Létezik még romantika a XXI. században?

Előző írásomban a magabiztos nők stílusát elemeztem, most jön az igazán nőies vonal! Ismét a stílus és a személyiség kapcsolatát keresem a cikksorozat újabb részében!

Bár a XIX. század volt a romantika fénykora, a mai napig nem ment ki a divatból. Miért ilyen időtálló ez a stílus? Kiknek köszönhetjük, hogy ma is része az utcaképnek a romantikus stílus? Milyen lelket takar a finom és nőies ruha? Lássuk!

A stílusjegyek

A romantikus stílus legfontosabb jellemzője a finomság, a kifinomultság. Ez ugyanúgy igaz az anyaghasználatra – lágy esésű, könnyű, finom anyagok használata -, mind a színekre. A romantikus stílus a pasztelles, finom és lágy színeket részesíti előnyben (nyár típusú hölgyeknek kiválóan áll), míg az élénk, harsány színek hiányoznak a palettáról.  Mindehhez virágmintás, ízlésesen díszített anyaghasználat is társul, de akár az állatminta is megjelenhet. Alapvetés a csipke és a selyem! Természetesen a szabásvonal is finom nőiesség hangsúlyozását szolgálja. 

A romantikus stílus kedvelőinél hangsúlyos szerepet kap az ékszer, de a kiegészítők terén is kifinomultságé a főszerep. A romantikus stílus elbírja a sok ékszert, ha azok finomak és szépen kidolgozottak. Megjelenhetnek az úgynevezett statement ékszerek is, amelyek erősebb, figyelemfelkeltő darabok.  Természetesen a cipő és a táska is a nőies, finom vonalat képviseli, de a kendők és sálak sem maradhatnak ki a ruhatárból.

Személyiség a stílus mögött

Carl Gustav Jung személyiségtípus-felfogása alaján Isabel Briggs Myers rendszert és eljárást (MBTI teszt) dolgozott ki Jung elméletének mindennapi hasznosítására. Ezen értelmezési keretben keresem a személyiség és a stílus összefüggéseit.

Ha Ön is szeretné kitölteni a tesztet és megtudni, hogy milyen típusba tartozik, kattintson a linkre!

A romantikus stílus képviselői lehetnek akár extravertált, akár introvertált személyiségűek, de mindkét esetben máshogyan fogják viselni a romantikus stílust. Egy extravertált személyiség, aki a világ felé nyitott, társasági ember nyíltan hordja a romantika összes attribútumát, akár a túlzásig is vállalva érzelmes lényét. Egy introvertált személyiség jellemzően érzékenyebb, érzéseit és intimitását jobban őrző ember, aki jellemzően csak jelzés szinten, egy-egy ruhadarab, vagy kiegészítő viselésével mutatja meg önmagát (vagy önmagából annyit, amennyit szeretne).

Érzéskelés – intuíció

A romantikus stílusjegyeket teljes pompájában az érzékelő (S) vonással rendelkező hölgyek viselik magukon. Számukra rendkívül fontosak az öt érzékszervek nyújtotta észlelés, a részletek megfigyelése és kidolgozása, és megvalósítása. Az intuitív személyiség számára a romantikus stílus részletessége, bonyolult harmóniáinak megvalósítása inkább már terhes és fárasztó, hisz ők az elméletek és a lehetőségek világában érzik jól magukat, kevesebb időt és energiát szentelnek az itt és most eseményeinek, legyen az ruhaválasztás, vagy a kiegészítők gondos összeválogatása.

Gondolkodó, vagy érző?

A harmadik dimenzió esetében teljesen egyértelmű a képlet: egy igazi romantikus egészen biztosan az érző funkciót használja elsődlegesen.  Mit is jelent ez konkrétan? Az érző a személyes értékeit tekinti döntései alapjának. Jobban érdekli az ember, mint a feladat maga. Igénye a harmónia, a csatlakozás, befogadottság, az egyetértés.

Életstílus

A negyedik dimenzió, az életstílus tekintetében talán kevésbé egyértelmű a helyzet. Alapvetően az észlelő típus áll közelebb a romantikus vonalhoz, hisz ők nyitott, érdeklődő és kíváncsi személyiségek. Viselkedésüket a spontaneitás, alkalmazkodás, az új események, befogadható információk iránti nyitottság jellemzi.  Mindezen vonások jobban illeszkednek a klasszikus nőies, romantikus lelkülethez, mint a megítélő típus merevebb, kiszámíthatóbb, szabályosabb életstílusa.

Természetesen, ahogy a személyiségünk is sokrétű és komplex, úgy a stílusok terén is ritka a kizárólagosság. Lélektani szempontból izgalmas terület a stíluskeveredés értelmezése, megfejtése, és persze stílusgyakorlatnak is kiváló keverni a romantikust a klasszikus, vagy éppen a kreatív stílus jegyeivel! 

Címkék: , , , , ,

Kovács Szilvia, tanácsadó szakpszichológus

E-mail: kreativpszichologia@gmail.com 

 

Tovább a blogra »