Stílus & Pszichológia

Stílus=környezettudatosság

A stílus tesz minket különlegessé és egyedivé, a stílus magabiztosságot, önbizalmat ad, de van még egy ok, amiért érdemes kimunkálnunk egyéni stílusunkat, ez pedig a környezttudatosság.

A második legkárosabb iparág

A fast fashion térnyerésével egyre olcsóbban vásárolhatunk ruhát, ennek következtében valóban egyre több ruhát vásárolunk. Az ár csak az egyik összetevője a fokozódó vásárlási kedvnek, sokan még csak nem is a gyorsan változó divat miatt döntenek így, hanem a minőség miatt. Ezek az olcsó ruhák ugyanis gyakran egy szezont bírnak csak ki, 5-10 mosás után elveszítik színüket, tartásukat. A „megveszem-kidobom” módszer azonban a valóságban nagyon költséges műfaj: sok időt és pénzt költünk el feleslegesen, de az igazi árat a környezetünk fizeti meg. Talán kevéssé ismert, hogy a második  legkárosabb iparág (az olajipar után) a ruházati ipar! Egy pamutpóló előállításához 2700 liter vízre van szükség – ennek fényében talán nem árt megfontolni, mit vásárolunk meg! A környezetszennyezés mellett a ruhaiparban dolgozók embertelen körülményei és a gyermekmunka szintén elég érv lehet amellett, hogy máshogyan gondoljunk mostantól a csillogó kirakatokra.

 

Mivel a leírt szavak ereje nem vetekedhet a látvánnyal, érdemes megnézni az alábbi pár perces összeállítást a True Cost c. filmből, mert ezek a képek mélyen bevésődnek majd emlékezetünkbe.

A problémát talán értjük, ha nem is ismerjük teljes mélységében, gondolkodjunk a megoldáson, mit tehetünk mi személyesen. A válasz is egyszerű: vásároljunk kevesebbet! A megvalósítás persze nehezebbnek tűnik, de valójában nem is lesz olyan bonyolult. A megoldás a stílus, saját stílusunk kialakítása, önismeret és tudatosság!

Akinek van stílusa..

  • annak nem kell követnie a divat gyors változásait! Egy jól átgondolt, a személyiséghez és adottságokhoz igazodó ruhatár kialakítása ugyan nem könnyű feladat, de ha egyszer sikerült, akkor elég egy-egy új darab, vagy kiegészítő ahhoz, hogy frissen tartsuk a ruhásszekrényt. Természetesen személyiségünk, élethelyzetünk és adottságaink is változnak, de lényegesen ritkábban, mint a divat.
  • az jobb minőségű ruhákat vásárol! Ha nem egy szezonra, hanem évekre – nekem évtizedes ruháim is vannak – vásárolunk, és biztosak vagyunk a döntésben, akkor minőségi alapanyagú és megmunkálású darabokat választunk. Ez ugyan az adott pillanatban drágább lesz, de hosszú távon még anyagilag is lényegesen jobban megéri.
  • az nem vásárol felesleges ruhákat! Egyes becslések szerint a megvásárolt ruhák 50-60%-át nem hordjuk! A szekrényünk fele felesleges – színben, méretben, vagy stílusban nem megfelelő – ruhákkal van tele, amit talán becsületből, vagy bűntudatból egyszer felveszünk, majd megy szépen vissza a helyére és várja, mikor kerül a szemétbe! Aki tisztában van önmagával, az – ha nem is mindig – többnyire nem impulzívan, hangulatjavító céllal vásárol, hanem tudatosan és átgondoltan, így egészen biztos, hogy kevés felesleges ruhát visz haza!

 Úgy tűnik, nem a lemondás az egyetlen út a természet védelméhez, hanem önismeret és a tudatosság, így a saját érdekeink jelen esetben megegyeznek az élő környezetünk érdekével is. Csak rajtunk múlik a döntés!

Kovács Szilvia, tanácsadó szakpszichológus

E-mail: kreativpszichologia@gmail.com 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!