Aki nem követi, hanem teremti a divatot – avagy kinek lesz valóban kreatív a stílusa?

A kreatív stílust önálló stílusként viszonylag kevés helyen említik, pedig érdekes színfoltja az utcaképnek. Ők azok, akik nem követik a divatot, hanem megteremtik a saját stílusukat. Milyen személyiségjegyek teszik ezt lehetővé? Lássuk!

Stílusban is kreatív

A kreatív stílus lényege az alkotás: a létezőből valami egészen új létrehozása. A kreatív stílus lényege a ruhák és kiegészítők különleges variálása, akár átlagos összetevőkből is valami különleges megalkotása. A kreatív stílusban egyszerre jelenhet meg a régi és az új, a designer darab és a fast fashion, de akár más kultúrák viseleteit is képes integrálni saját stílusában.

A stílusos Kreatív számára minden egyes darab, amit a testünkön hordunk része a játéktérnek, ahol kiélheti alkotó kedvét.  Vidám játék ez a színekkel és a formákkal hangulattól függően. Nem lehet definiálni, nem kell szabályok közé szorítani. Ha valóban kreatív személyiség viseli, akkor összeállnak a részletek, megszületik az alkotás. Utánozni nem érdemes, soha nem lesz olyan, mint az eredeti!

Milyen személyiséget rejt – pontosabban mutat meg – a kreatív stílus?

Carl Gustav Jung személyiségtípus-felfogása alaján Isabel Briggs Myers rendszert és eljárást (MBTI teszt) dolgozott ki Jung elméletének mindennapi hasznosítására. Ezen értelmezési keretben keresem a személyiség és a stílus összefüggéseit. Ha Ön is szeretné kitölteni a tesztet és megtudni, hogy milyen típusba tartozik, kattintson a linkre!

A kreatív stílus – bár nem annyira, mint az extravagáns, vagy a drámai – feltűnő, figyelemfelkeltő stílus, így csak azok számára hiteles választás, akik szeretik és elbírják ezt a (nem mindig pozitív) érdeklődést és figyelmet!

Extravertált, vagy mégsem?

A kreatív stílus alapvetően az extravertált személyiség stílusa, jól áll azoknak, akik  nyitottak, könnyen teremtenek kapcsolatot, szeretnek a figyelem központjában lenni, fontos számukra, hogy társaságban is megmutassák önmagukat. Egy introvertált személyiség lehet nagyon kreatív – az öltözködésben is – de talán számára a feltűnés, a „másság” látványossá tétele zavaró lehet. Introvertált személyiségűek jellemzően inkább egy másik stílussal keverve, visszafogottabban mutatják meg önmagukat és használják a kreatív stílus jellemzőit.

Érzékel, vagy megérez?

A kifinomult kreatív stílushoz bizonyosan szükséges az érzéklő funkció fejlettsége, az apró részletek megfigyelése, az öt érzékszerv nyújtotta benyomások integrálása egy kreatív alkotásban, ugyanakkor  az intuitív jellemvonás teszi lehetővé a kreatív alkotás igazi valóját: a lehetőségek, az összefüggések, a többértelmű jelentések megragadását, a fantázia szárnyalását.

A kreativitás soha nem lehet kötelező feladat

Szabadon alkotni, kibontakoztatni a kreativitásunkat sokkal inkább kapcsolódik az érzelmek világához, mintsem a rideg és racionális teljesítményhez és megoldásközpontúsághoz. A kreatív stílus így sokkal erősebben kapcsolódik a dominánsa érző funkciót használó személyiséghez.

Spontán, vagy tervező?

A kreatív stílus tendenciájában nyitottság, érdeklődő és kíváncsi attitűd jelenik meg, melyet nem korlátoznak a konvenciók. Sőt annak lesz hiteles ez a stílus, aki szeret eltérni a hagyományostól, szereti a kísérletezést, aki más szemmel látja a világot, mint a többség. 

A kreatív stílus sem feltétlen jelenik meg domináns stílusként sok nő öltözködésében, de egyes elemei szépen illeszthetők más stílusokhoz is, így akár csak jelezve, de megmutathatja az is a kreativitását, aki személyisége, vagy élethelyzete miatt többre nem szeretne vállalkozni.

 

 

Kovács Szilvia, tanácsadó szakpszichológus

E-mail: kreativpszichologia@gmail.com 

 

Tovább a blogra »