Stílus & Pszichológia

Egy szín, ami mindenkinek jól áll!

Mindkét nem egyformán szereti, ráadásul gyakorlatilag mindenkinek jól áll: a kék szín garantáltan biztonságos választás! Rengeteg árnyalata létezik a halvány levendulakéktől az égkékik az egészen sötét éjkékig! A sötét tónusok a klasszikus stílus alapszínei, a középkékek bizalomkeltőek, a világosak pedig légiesek és romantikusak. Miért is szeretjük annyira a kék színt, milyen képzettársításokat kapcsolunk hozzá és hogyan viseljük stílusosan?

A bizánci kultúrkörben az arany, a bíbor és a kék volt a legfontosabb színszimbólum, az előkelőségek színe. A kék színt már 3000 évvel korábban elő tudták állítani: a kék üveg, kerámiamáz, zománc már Egyiptomban ismert volt, ezekhez ásványi eredetű anyagokat használtak. A kelmét azonban sokáig nem sikerült szép, élénk kékre festeni, ehhez ugyanis szerves színezék szükséges. Valóságos „divat- és színforradalomnak” számított, amikor a 10.század végén Nyugat-Európából, elsősorban Francia-országból kiindulva elterjedt a kék viselet.  Megszületett a ragyogó kék kelme, a szín hamarosan a francia királyok és hercegek színe lett (királykék), és gyakran arannyal társították (Bourbon címer). E két szín együtt nemcsak a hatalom, hanem a kifinomult elegancia jele mind a mai napig.

A kék szín jelentése

A kék színt hideg színnek tartjuk, ennek ellenére szinte csak pozitív asszociációk kapcsolódnak hozzá. A kék az ég és a víz színe, a béke és a nyugalom érzése társul hozzá, olyannyira hogy ez a szín nyugtató kémiai anyagok termelését indítja el a testünkben, ezért gyakran használják hálószobában is. Munkahelyen is kedvelt szín, növeli a munka hatékonyságát, ráadásul az éhséget is csökkenti. A kék szín megbízhatóságot, elkötelezettséget és intelligenciát sugall, munkahelyi viseletként, vagy állásinterjúra is jó választás. A kék szín  a bölcsesség, a türelem,  bizalom, tekintély, békesség színeként ismert.

A kékhez kapcsolódó pozitív képzettársítások miatt sok céges logó (Facebook, Microsoft, Ford) esetében is megjelenik az a szín!

A kék színhez néhány negatív jelentés is társul: szokványos, unalmas, konformista. 

A kék szín helye a ruhatárunkban

A kék szín biztonságos választás a fent felsorolt pozitív asszociációk miatt. A kék szín – elsősorban a sötét változata – alapvetően mindenkinek jól áll. Nem véletlen, hogy a „farmerkék” olyan közkedvelt, hogy szinte már nem is szín,hanem egy külön minőség.  A kék színnek nincs erős figyelemfelkeltő jellege, így bátran viselhetjük olyan testrészen is, amit nem igazán szeretnénk hangsúlyozni, akár fekete helyett is jó választás lehet egy sötétkék, ha egy kis optikai karcsúsítást szeretnénk. A kék monokrómban kissé formális, egyenruha jellegű, de színekkel kombinálva életre kel! 

Sárgával vidám és ragyogó lesz, mint a nap a kék égen, fehérrel elegáns, letisztult (bár kissé unalmas), pirossal figyelemfelkeltő és dinamizmust sugalló lesz a hatás. Zölddel párosítva izgalmas és kreatív, de még a barnával is különleges hatás kelt.  Arannyal – ahogy régen is – a hatalom, a tekintély, a gazdagság kifejezője. 

A kék szín viselése – elterjedtsége, közkedveltsége és barátságos jellege miatt – nem árul el sokat a személyiségről, kivéve, ha valaki hajszínnek választva teszi nonkonformmá önmagát ennek az egyébként átlagos színnek a segítségével.

Felhasznált források: szinkommunikacio.hu, pszichozona.hu, Pinterest

Kovács Szilvia, tanácsadó szakpszichológus

E-mail: kreativpszichologia@gmail.com 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!