A minimalizmus napjainkban ismét egyre kedveltté vált, de jelentésében, tartalmában némileg módosult, átalakult, Több változatával is találkozhatunk, de a minimalizmus különböző arcai különböző személyiséget takarnak.
Funkcionális minimalizmus – a kapszulagardrob
Tudatos minimalizmus
A funkcionális minimalistáktól – akiket gyakorlatias megfontolások vezetnek – leginkább motivációban és érzelmi viszonyulásban különböznek a tudatos minimalisták, akik számára a tárgyaknak, köztük a ruháknak is, értéke van, elsősorban érzelmi értéke. Olyan ruhákat szeretnek viselni, melyek örömet okoznak nekik, melyeket gondosan válaszottak ki, mely illik személyiségükhöz, esetleg emlékek miatt váltak érzelmek hordozójává. Számukra nem a ruhatár kombinálhatósága az elsődleges szempont, hanem az, hogy szeresse az adott ruhát és jól érezze magát benne. Általában érzékeny, érzelmes, a részletekre is figyelmet fordító emberek viszonyulnak így a tárgyaikhoz, akik rendelkeznek olyan önismerettel és tudatossággal, ami segít elkerülni a túlzott fogyasztás, felhalmozást.
Esztétikai minimalizmus
Az esztétikus minimalistáknak a stílus a legfontosabb, ez a viszonyulás áll legközelebb a minimalista stílus eredetéhez. A minimalista stílus az avantgárd egyik típusának is tekinthető, melynek lényege az újítás, a megszokottal való szakítás. Akár a futurisztikus és szürreális elemek is beleillenek, de letisztult formavilággal és vonalakkal, kevés szín használatával. Az esztétikai minimalizmus szerelmeseinek közel sem biztos, hogy kevés ruhája van, de amit aktuálisan visel, az mindig a “kevesebb, több” elvének felel meg. Az átlagos, megszokott daraboknak nincs helye ebben a stílusban, de nem is az érzelmi viszonyulás dönt a választáskor, hanem az esztétikai tudatosság, a stílushűség. Személyiségben is jelentős különbségek vannak ez esetben, hisz itt az „én” megmutatása központi szerepet kap – csak ezt kevés eszközzel, művészi szintre emelve teszik meg. A művészi beállítottság, a határok feszegetése és a különbözőség öntudatos – de jellemzően nem agresszív – felvállalása is jellemző lehet. Az esztétikai minimalizmus akkor igazán hiteles, ha a látszat, a látvány valóban csak jéghegy csúcsa és a mélyben egy bonyolult, izgalmas, különleges személyiség rejtőzik.
+1 Az ikonikus minimalisták
Ismerünk olyan különleges képességű és tudású embereket, karizmatikus zseniket, akiket megjelenésük is ikonikussá tesz a maga egyszerűségében és megtartott voltában:
Mérő László (matematikus, publicista, pszichológus) – az ikonikus farmering
Steve Jobs (Az Apple korábbi elnöke, vezérigazgatója) – fekete felső farmernadrággal
Karl Lagerfeld – német divattervező – az elmaradhatatlan fekete napszemüveg és fekete kesztyű
Kovács Szilvia, tanácsadó szakpszichológus E-mail: kreativpszichologia@gmail.com
|