A divat a stílus ellensége! Vajon igaz ez az állítás és két egymást kizáró oldalról beszélünk, melynek nem létezhet közös pontja, vagy mégis lehet baráti viszony a két oldal között? Mielőtt döntést hoznánk, érdemes közelebbről is megvizsgálnunk mi lapul a gyakran használt, de talán ritkábban átgondolt fogalmak mögött.
“Neked a divat mondja meg, hogy ki vagy?”
A fenti idézet a Neurotic együttes Brék c. számából való (a teljes szöveg is igencsak figyelemre méltó!) és bár első blikkre csak egy jópofaságnak tűnik, lényegében benne van minden, ami a stílus és a divat közti különbség alfája és omegája. A divat gyorsan – évente – változik, és bár egyedi, jó esetben kreatív ötleteken alapul gyorsan a tömeggyártás irányába mozdul el. A divat nem veszi figyelembe az egyéni jellemzőket, a célja a profit maximalizálás, azaz sok olyan terméket szeretnének eladni, amit nagy tételben – jellemzően olcsón – állítottak elő. Érdekes paradoxon már a divat „keletkezése” is.
A véleményvezérnek számító divatházak fotósokat bíznak meg azzal a feladattal, hogy a világ nagyvárosaiban az utca emberét fotózzák. Tehát az utca emberének, aki ugye mi vagyunk, kreativitása inspirálja a tervezőket, majd az új trendekkel – kellő marketinges megtámogatással – nyakon is öntik az „utca emberét” és sok pénzt kérnek azért, hogy viseljük azt, amit – kis túlzással – mi magunk találtunk ki. A divat nem szól arról, hogy ki vagyok. Nem is szólhat, hisz a személyiségem azért jó esetben nem változik minden szezonban! A divat arról szól, hogy hová tartozom, vagy legalábbis hová szeretnék tartozni. A divat szólhat anyagi helyzetről is – „megengedhetem magamnak” – bár a fast fashion térnyerése miatt, már talán ez sincs így. A divat a konformizmusról szól, az önálló véleményalkotás szabadságának feladásáról.
Sokan ismerik Solomon Ash kísérletét, ahol egy nagyon egyszerű feladatban – vonalhosszak megítélése – kellett részt vennie a jóhiszemű alanyoknak. A csoportos feladatban a beépített személyek sorra rossz választ adtak, de aki mit sem tudott a manipuláció tényéről az előzetesen elhangzó feleletek miatt annyira elbizonytalanodott saját véleményében, hogy maga is az egészen abszurd módon rossz választ mondta ki. Ennél még rosszabb, hogy a résztvevők többsége nemcsak kimondta, de el is hitte, hogy a rossz válasz a jó!
“Le style c`est l`homme meme.”
„A stílus maga az ember” – Comte de Buffon francia matematikus, író 1700-as években megfogalmazott állítása pont olyan lényegre törő, mint Pajor Tamás fent idézet mondata az 1980-as évekből. A stílus a divathoz képest feltétlenül összetettebb és bonyolultabb fogalom. A stílus több, mint öltözködés. A stílus része a kommunikáció, a viselkedés, vagy éppen az, ahogyan egy adott ruhát viselünk.
A stílus lényegében a személyiségünk leképződése, melyet a világnak megmutatunk. Vagy eltakarunk! Mert bizony a stílus alapja az önismeret és a tudatosság. Tudatosság abban – is – hogy kinek, mikor és mit szeretnénk megmutatni önmagunkból. Mindezekből egyértelműen adódik az is, hogy a stílus egyedi és csak az adott személyre jellemző, tudatosan ellenáll a konformizmus nyomásának, vállaltan individualista. A stílust azonban – ellentétben a divattal – nem lehet készen kapni, az egyediségét és különlegességét a belefektetett önismereti munka adja, főleg ha arra is szánunk időt, energiát, hogy kifinomult és igényes módon mutassuk be önmagunkat a világnak. Természetesen a stílus is változhat, ahogy életünk során személyiségünk is változik, de ez nem éves, vagy évszakos ciklusokról, sokkal inkább évtizedes ciklusokról szól.
Mi a különbség stílus és divat között?
A divat drága. A stílus értékes.
A divat értelmetlen. A stílus intelligens.
A divat az anyag. A stílus a lélek.
A divat változik. A stílus kiforr.
A divat kívülről jön. A stílus belülről.
A divat utánzás. A stílus eredeti.
A divat biztonságos. A stílus bátor.
A divat utánzás. A stílus utánozhatatlan.
A divat ruhától szól. A stílus karakterről.
A divat merev. A stílus spontán.
A divat pompa. A stílus ragyogás.
A divat korlátoz. A stílus felszabadít.
A divat egy percről szól. A stílus időtlen.
Van- közös nevező?
Találkozhat-e békés terepen egymással a divat és a stílus, vagy lényegükből adódik meg nem szűnő szembenállásuk? Lehet stílusos az, aki a divatot is követi? A „total look” – a trendek, divatos összeállítások másolása – bizonyosan ellentétes a stílussal, talán még a józan belátással is. Ritka pillanatokban természetesen megeshet, hogy divatba jön az, ami a nagyon közel áll a saját stílusunkhoz, de ez persze még nem jelent békét, legfeljebb átmeneti fegyverszünetet.
A divat ugyanakkor inspiráló is lehet, megmozgathatja kreativitásunkat, vagy épp gondolkodó ejthet, szabad teret adhat a kísérletezésnek, amely még egy kialakult személyiségnek, vagy egy kialakult stílusnak is jót tesz olykor. Ezekhez a játékos kalandozásokhoz, kísérletezéshez olyan megalapozott magabiztosság és tudatosság kell, mely lehetővé teszi a kipróbálást és elfogadást, de az elutasítást is, ami megadja azt a szabadságot, hogy akár még a divat is integrálható legyen, részévé válhasson a saját stílusunknak.
Fotó forrása: Pinterest
Felhasznált irodalom: The Value of Style.Fashions come and go, but having style is forever. By July 1, 2005 – last reviewed on June 9, 2016
published
Kovács Szilvia, tanácsadó szakpszichológus E-mail: kreativpszichologia@gmail.com
|
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: