Stílus & Pszichológia

Az anya, a szerető és az örömlány

Életünk minden napján különböző szerepekben vagyunk jelen a világban: anya, feleség, munkatárs… Szerepeinkhez illeszkedik megjelenésünk, öltözködésünk is, hisz minden esetben mást mutatunk meg magunkból, különböző hatást szeretnénk kiváltani, személyiségünk más-más oldalát használjuk. Szerepeink talán nem olyan szélsőségesek, mint a címben felvetettek, de a szerep és a stílus kapcsolatának átgondolásához inspirációt jelenthet a Tegnap, ma, holnap Vittorio de Sica 1963-as Oscar díjas filmje a csodás Sophia Loren főszereplésével.

Az adottság csak az alap

Sok nő érzi úgy, hogy az adottságai – magasság, testsúly, testalkat – alapvetően meghatározzák, hogyan néz ki és az  olyan erős korlátot jelent, amivel nem lehet semmit kezdeni. Ténykérdés, hogy a testi adottságok jelentik az alapot, amelyet a stílusos megjelenésnél feltétlen szükséges figyelembe venni, de szerencsére a játékterünk ennél sokkal tágabb: ugyanazt a testet sokféleképp „csomagolhatjuk” be személyiségünknek, szándékainknak, szerepeinknek megfelelően. A Tegnap, ma, holnap három kisfilmből áll, három  nő életéből mutat jeleneteket.  Adline, a feleség és az anya olykor kissé zilált, természetes, egyszerű ruhákban, kevés sminkkel hozza a temperamentumos nápolyi anyát és feleséget.

Anna elegáns, távolságtartó ruhája, tökéletes sminkje és a mindezt megkoronázó kalapja a látszatoknak élő, érzelemmentes, felszínes szerető személyiségének jelmeze.

Mara – a prostituált – jelleme a legbonyolultabb: egyszerre hozza a domináns, határozott, szexis femme fatal szerepet a képzeletet felcsigázó ruhákban – sőt olykor még a képzeletnek sem hagyva sok lehetőséget -, míg  személyisége  másik részének, a jólelkű, érzelmes, szinte szentimentális asszony bemutatására egy sokkal egyszerűbb, szinte angyali külsőt kapott a rendezőtől.

Egy nő, egy testi adottság mégis három, vagy akár négy különböző karakter, stílus és üzenet! Szerencsére nem kell Sophia Lorennek lenni ahhoz, hogy saját adottságainkból is sokféle – személyiségünknek és szerepeinknek megfelelő – nőt mutassunk meg!

 

Ismerjük-e a szereposztást?

Ismét eljutottunk kedvenc témámhoz, az önismerethez. Önismeretünknek része, hogy ismerjük saját szerepeinket és van egy képünk az adott szerepünkhöz tartozó tulajdonságainkról, jellemzőinkről. Amíg ez hiányzik, addig nincs sok esély arra, hogy megjelenésünk valóban bennünket tükrözzön, hogy megmutassa személyiségünket. Előfordulhat az is, hogy egy szerep annyira elhatalmasodik, hogy minden más szerepünkben azt az egy szerepet játszuk, és annak viseljük a jelmezét is!  Ilyen lehet pl. az anyaszerep. Természetes, hogy a gyerek után a játszótéren nem tűsarkú cipőben szaladgálunk, de ha már egy vendégségbe, vagy a párunkkal ketteseben töltött időben is megmarad a „kicsit foltos, de jó lesz még” hozzáállás, az beszűküléshez, személyiségünk egyoldalúvá válásához vezet.  Gyakran előfordul, hogy akár egy napon belül is több szerepünkben kell megjelennünk anélkül, hogy közben lenne lehetőség átöltözni. Bár ez kifogásnak jó, de egy kis kreativitással kezelhető helyzet. Egy-két ruhadarab, vagy kiegészítő felhúzása, vagy éppen levetése egészen más megjelenést, a szereppel összhangban lévő külsőt biztosít. A munkahelyi magassarkút és blézert farmerdzsekire és tornacipőre cserélve már el is készült a tökéletes játszótéri összeállítás. Ékszerek, kendők, cipők – azaz könnyen variálható darabok –, vagy akár egy kis smink segítségével olyan gyorsan változtathatunk a megjelenésünkön, amilyen gyorsan a szerepeink változnak egy nap folyamán.

Kevesebb előítélet, több magabiztosság

Az elvárások, előítéleteink és sémáink akkor is befolyásolják gondolkodásunkat, ha okos és tudatos énünk tiltakozik ellene. Erre is szép példát mutat a Tegnap, ma, holnap c. film, hisz az elegáns, előkelő, férjezett nő, aki látszat jótékonykodással üti el szabad idejét szívtelen és erkölcstelen, az örömlány pedig Istenfélő, becsületes és jólelkű. 

Előítéleteink azonban nem csak másokra, hanem saját magunkra, saját testünkre vonatkozóan is megjelennek gyakran. Sokan érzik úgy, ha nem felelnek meg a még mai is jelen lévő soványságkultusznak, ha teltkarcsúak – vagy csak annak gondolják magukat – akkor már nem lehetnek vonzó, szexies, nőies nők. Akinek hasonló gondolatai vannak, nézze meg Sophia Loren – a NŐ, a femme fatal –  telt idomait a híressé vált vetkőző jelenetben!

Fotók forrása: Pinterest

Kovács Szilvia, tanácsadó szakpszichológus

E-mail: kreativpszichologia@gmail.com 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!