A teltkarcsú hölgyek egy része hadilábon áll az öltözködéssel. Úgy érzik, a testsúlyuk miatt nem tudnak stílusosan megjelenni, pedig sokszor “csak” a – tévedésen alapuló – gondolataik gátolják őket. Az előző hetekben már mutattam pár példát arra, hogy lehet – sőt kell is – alkatunknak és személyiségünknek megfelelően öltözni, akkor is, ha nem a modellalkatú nők közé tartozunk. Vegyük most számba a leggyakoribb tévhiteket, amelyeket a teltkarcsú hölgyek gondolnak magukról!
- Majd, ha lefogyok..
Sokan mondják azt, hogy addig nem akarnak feleslegesen költeni ruhákra, amíg le nem fogynak! Ez még éppen racionális is lehet (pl. szülés után), de aki már évek, vagy évtizedek óta küzd a túlsúly ellen – sikertelenül – annak talán nem érdemes várnia a vásárlással! Bármilyen furcsa, talán pont az fogja megadni a kellő lendületet a fogyáshoz, ha a mostani testünket elfogadjuk és megtanuljuk jól megmutatni. A pozitív visszajelzések inspirálhatnak arra, hogy változni kezdjünk, de nem azért mert gyűlöljük a testünket, hanem mert megtapasztalhatjuk azt az érzést, hogy bizony jó tükörbe nézni.
- Ne is lássanak!
A teltkarcsú hölgyek egy része szeretné elrejteni a testét: „Ne lássanak, ne nézzenek rám!”. Ennek az a következménye, hogy zsákszerű ruhákat, bő pulóvereket hord, amitől azonban a méretei nagyobbnak tűnnek a valóságnál, így pont fordított hatást ér el. Odavonza a tekinteteket, ahová nem szeretné és az eltűntetés helyett felnagyít! Testalkattól függően más lehetőségekkel kell élni, ha el akarjuk terelni a figyelmet valamiről, pl. valahová máshová irányítjuk azt (színekkel, kiegészítőkkel, vagy egy jó frizurával és sminkkel stb.)
- A fekete
A fekete színről korábban írtam már, mint ahogyan arról is, hogy bár a sötét tónusok kevésbé vonzzák a tekintetet, így optikailag karcsúsítanak, ugyanakkor egy nagy fekete felület igencsak figyelemfelkeltő! Ráadásul a fekete szín erős üzenete, távolságtartó magányossága, olyan téves üzenetet közvetít, mely viselőjének talán eszébe sem jut!
- „Nem lehet kapni a méretemben…”
Hát ez sajnos részint igaz, hisz a nagyobb méretekben valóban kisebb a választék. Ugyanakkor érdemes a kimondottan plus size üzleteken kívül (amelyek egy részében nemcsak drága, de elég lehangoló is a választék) máshol is körülnézni, lehet találni szuper darabokat. Ennél persze még jobb megoldás a varratás, ami ugyan időigényes, a fast fashion-nél garantáltan drágább, de pár időtálló és előnyös alapdarab hosszú időre megoldja az öltözködés kérdését.
- „Úgyis mindegy!”
Ez a legrosszabb, pusztító gondolat, ami nem csak a stílusos megjelenést akadályozza, de az önbecsülésben is komoly károkat okoz! Aki úgy érzi, hogy a testsúlya miatt nem lehet vonzó és csinos, aki úgy érzi, hogy egy jól megválasztott ruhában is mindenki csak a kilóira figyelne, az komolyan téved! Pont azoknak érdemes tudatosan és kreatívan alakítani ruhatárukat, akik nem felelnek meg a konfekcióméretnek! Ne a kilóink, hanem stílusunk, személyiségünk, tudásunk, képességeink alapján ítéljük meg önmagukat.
Zárógondolatként újra csak arra hívnám fel a figyelmet, hogy az önelfogadás erősebben motivál a változásra, a fejlődésre és céljaink megvalósítására, mint önmagunk, a saját testünk elutasítása. A gátat valóban nem a plussz kilók, hanem saját gondolataink jelentik.
Kovács Szilvia, tanácsadó szakpszichológus E-mail: kreativpszichologia@gmail.com
|
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: