A magyar nők 74%-a úgy gondolja, hogy mindenkiben van valami szép! A baj csak az, hogy a többség ezt saját magával kapcsolatban nem gondolja így! Az önbizalom természetesen nem csak a megjelenésünkkel van kapcsolatban! A nők közt egyre nagyobb számban érzékelhető önbizalom problémának számos oka, és még több következménye van. A teljesség igénye nélkül most mutatnék pár példát azokra a következményekre, melyekre talán nem is gondolnak sokan!
Az alacsony szintű önbizalom tartós stresszt jelent. Bár a stresszt sokan negatív életeseményekhez, fokozott terheléshez kötik, valójában a gondolataink is komoly stresszforrást jelenthetnek. Aki nem bízik a saját képességeiben, nem elégedett önmagával az jellemzően erősen fogékony a negatív visszajelzésekre (még a pozitív visszajelzést is képes átírni), a hibáira koncentrál és sokszor ezt még napokkal, hetekkel később is felidézi magában – ezzel újra előidézve a negatív érzelmi állapotot. A tartósan fennálló stressz mind lelki-, érzelmi, mind testi szinten rendkívül káros, erről már nagyon sokat tudunk klinikai vizsgálatok nyomán!
Az önbizalom akkor jó, ha reális és objektív, azaz képességeink, kompetenciáink, tapasztalataink, személyiségünk ismeretén alapul. Ez az az önbizalom, ami segít abban, hogy olyan célokat tűzzünk ki, melyek tényleg a mi saját céljaink és nem a másoknak való megfelelés hamis termékei. Ez az ismeret segít minket abban is, hogy valóban motiváló céljaink legyenek, melyekért tennünk kell, de amiknek az elérésére képesek leszünk! Aki nincs tisztában az alapokkal, nem értékeli helyesen képességeit, tudását, vagy személyiségét, az nagyon nehezen – szinte csak a véletlennek köszönhetően – választ majd igazán jó célokat, többnyire az önmagára vonatkozó téves megítélésének megfelelően dönt majd céljairól is.
Ahogyan a figyelmünk fókusza meghatározza, hogy mit veszünk észre (ha nem bízunk saját képességeinkben akkor tipikusan a hibáinkat vesszük észre), magabiztosságunk szintje erősen befolyásolja teljesítményünket. Ha már a helyzet előtt negatív képek jelennek meg a fejünkben, a jövőben elkövetendő hibáinkra és a kudarc bekövetkeztére gondolunk, akkor valóban jó esélye van annak, hogy képességeink és tudásunk alatt teljesítünk. Nem azért, mert nem vagyunk elég jók! Azért mert saját magunkat gátoljuk!
Akinek az önbizalma a nőiesség terén alacsony, az sokszor a megjelenésével, öltözködésével tovább ront ezen a helyzeten. Ahogyan a jó célok megtalálásához képességeink és személyiségünk ismerete kell, úgy a jó megjelenéshez saját testünk, előnyös oldalunk – és gyengeségeink – ismerete szükséges. Aki a saját testén csak a hibákra tud fókuszálni, annak a rejtőzködés, önmaga “eltüntetése” lesz a célja. Ezzel gyakran pont azokat a lehetőségeket hagyja figyelmen kívül, melyek előnyösen mutatnák meg, kibontakoztatnák szépségét. Ezen a ponton már vissza is jutottunk az önbeteljesítő jóslathoz, ahol is az önbizalom gyengesége végül valóban egy kevésbé előnyös megjelenéshez fog vezetni.
A fenti néhány következmény csupán egy kicsi „ízelítő” volt abból, hogy milyen káros hatása van annak, ha önbizalmunk nem megfelelő. A jó hír az, hogy ha nem is azonnal, na meg nem feltétlen könnyen és gyorsan, de a reálisan önismereten alapuló önbizalom elérhető! Jövő héten is az önbizalommal kapcsolatos kérdésekkel folytatom, tartson velem!
Kovács Szilvia, tanácsadó szakpszichológus E-mail: kreativpszichologia@gmail.com
|